Jak přivolat do života (zpět) spokojenost?

Jak přivolat do života (zpět) spokojenost?

Možná právě teď prožíváte krásné, šťastné a plné období ve svém životě. Nebo naopak zrovna žijete temnotu a krizi a doufáte, že už brzy zase přijde spokojené období. Já jsem zažila oboje, mnohokrát, a to dokonce i současně. A taky jsem si těchto dvou pólů prožívání začala více všímat na klientkách.

Co jsem vypozorovala?

Spokojenost nebo by se dalo říct pocit štěstí, prostě abychom se cítili dobře, je naším základním instinktem, naší touhou. Motorem, který je hluboko pod povrchem a často nás vede surovou intenzitou nebo extatickým nadšením k věcem, lidem, místům a zážitkům, které by nás ani ve snu nenapadly. A to naprosto nelogicky.

stairs-704032_1280

Naopak nespokojenost, je stejně silným a otravným ukazatelem toho, že v některé oblasti našeho života nejsme v souladu samy se sebou.

Moje zkušenost je, že se ani jednomu pólu nevyplatí odporovat. Naopak mnohem výhodnější je s nespokojeností i spokojeností spolupracovat. Protože když nás to někam táhne a my se přesvědčíme, že to je blbost, přijdeme o skvělé přiležitosti a náš životu bude plošší. A když se budeme přemlouvat, že se vlastně nic neděje a jsme spokojení tam kde nejsme, zrazujeme tím samy sebe. Nehledě na to, že nespokojenost bude bobtnat jak hrněčku vař a až přijde její čas nadělá pěknou paseku. Právě, aby nás zase vrátila do spokojenosti (až uklidíme ten binec).

A odkud pramení naše (ne)spokojenost?

Nejčastěji se potkávám s tím (a i já jsem tam byla), že máme pozornost zaměřenou do budoucnosti a čekáme, že spokojenost přijde tam. Nebo naopak do minulosti a doufáme, že se nám skvělé prožitky z minulosti podaří zopakovat. Konkrétně to vypadá tak, že si říkáme AŽ …, tak budu spokojená. Nějak máme pocit, že ta jedna změna způsobí to, že vše zapadne na svá místa a bude fungovat.

girl-relationship-974031_1920

Obě tyhle možnosti mají společné to, že nás drží mimo přítomnost. A ty zázraky se dějí jenom v přítomnosti. Naše zdroje, náš potenciál, naše schopnosti máme dostupné v přítomnosti. Jenom v přítomnosti.

Když se na to podíváte zblízka, obě tyhle možnosti (toužebný pohled do budoucnosti a zasněný do minulosti) vychází z našeho přesvědčení o nedostatku. Máme pocit, že teď nejsem dost dobrá, štíhlá, zkušená a nevím jaká ještě, abych mohla prožívat spokojenost. Prostě nejsem dost. Kdybych byla, tak bych přece spokojenost prožívala už teď. Nebo naopak se nám zdá, že já nebo možná svět není tak bezpečný, nádherný radostný jako býval, na to abych se teď cítila šťastná. Kdyby byl/ kdybych byla jako tehdy, tak bych byla teď šťastná, ale nejsem takže teď to není dost dobré.

Síla co? A to si držte klobouky, podíváme se ještě o úroveň hlouběji. Protože pod přesvědčením nedostatku je pramen té nespokojenosti – nepřijetí života a sama sebe. Nepřijetí života a sama sebe v té celistvosti. V dualitě. S ano i ne, s dnem i nocí, s dobrým i špatným. Tak jak to tady na planetě je. Nevěříme a necítíme, že svět je v pořádku, že my jsme v pořádku. Nemáme spojení s přírodou, se Zdrojem ani se sebou a nedovedeme se o ně opřít a spolupracovat s ním.

A tak bojujeme a odmítáme podmínky našich životů, které nesplňují naše představy. Představy, které jsme si často vytvořili v mysli, bez účasti srdce a těla. Představy, které jsou nerealizovatelné a úplně mimo naše poslání a to, co si naše duše předsevzala. Představy, které nás drtí a vedou mimo vyšší záměr Vesmíru.

A přesně tam se rodí naše nespokojenost, pocity frustrace a zoufalství, odpojení.

A co na nespokojenost platí?

Zkuste si třeba jen na minutku představit, že vaše duše dobře ví co dělá a co potřebuje. Že Vesmír má s vámi vyšší záměr, který naplňujete. Že život je s vámi kompatibilní a není potřeba se mu bránit. Zkuste si představit, že se na tohle můžete spolehnout.

girl-1245773_1920

I když teď prožíváte náročné období, není to ani trest, ani vaše neschopnost, ale jenom něco co potřebujete zažít, odžít, vstřebat, abyste mohli žít ten život, který si pro sebe přejete. Abyste mohli prožívat spokojenost o něco vědoměji. Abyste žily své poslání.

Napojte se zase na důvěru a přijetí. Vše je v pořádku.

Praktikujte co nejčastěji. <3

Chcete raději praktický návod jak na nespokojenost?

Nespokojenost je jenom signál, že se v hlubině našeho prožívání něco děje nebo naopak se neděje to, co by mělo. Můžete se sebou pracovat pomocí těchto tří geniálních otázek:

  • Jak se cítím?

  • Jak se chci cítit?

  • Co teď pro to můžu udělat?

meditation-1063449_1920

A na závěr pro vás mám ještě jeden tip – prozkoumejte svou spokojenost. Jak se cítíte když jste spokojení? Jak to vypadá? Jak to voní? Vybavte si situaci, kdy jste byli spokojení a prozkoumejte jí. Jaké pocity jsou pod povrchem spokojenosti? Protože když budete prožívat právě ty, přinesou vám do života spokojenost.

Podrobněji o spokojenosti, nejen v roce 2017, jsme si povídaly s Martinou a Martinou :) na webináři. Jeho záznam najdete tady.

S láskou

Žaneta

Žaneta a Jana
Jsme průvodkyně na cestě zpátky k sobě, ke svému potenciálu. Podporujeme ostatní (i samy sebe), aby skrze vědomý přístup k životu žili naplno a v harmonii. Rády se dělíme o moudrost a poznání, které máme na sobě vyzkoušené. Ukazujeme snoubencům, že svatbu jde vnímat i jinak než je běžně zažitý koncept. Vytváříme prostor pro více lásky, krásy, radosti a štěstí. Podrobnosti o Janě si přečtěte zde >> Více o Žanetě najdete tady >>
Komentáře