Jak zvládnout Vánoce, když víte, že nebudou podle Vašich představ?

Jak se Vánoce blíží, dost často kolem sebe slýchám podobné hlášky:

  • To ale nebudou ty pravé Vánoce.

  • S ní/ním/nimi nebo naopak bez něj/ní/nich to bude hrozné, trapné, smutné … dosaďte si cokoliv nemilého.

  • Ale já jsem chtěla ty Vánoce strávit … určitým konkrétním způsobem, který se nenaplní.

  • Vánoce ve městě/v Čechách/ u moře nestojí za nic.

christmas-1904536_1920

Mohla bys pokračovat velmi dlouhým výčtem nenaplněných představ o Vánocích. Všechny ovšem mají jedno společné. Daná osoba má určitou konkrétní představu o tom, jak vypadají kvalitní, naplněné, šťastné a veselé Vánoce. Kde probíhají, co se na Štědrý den odehrává a také s kým ty Vánoce stráví nebo naopak určitě strávit nechce. A když jsou tyto konkrétní představy narušeny, daná osoba se nechá vláčet pocitem marnosti, odporu a trochu polohou oběti.

Musím se přiznat, že tenhle přístup mě trochu vytáčí. Mám pocit, že Vánoce nás přirozeně vedou k tomu, abychom se spojili se svou velikostí. Abychom po procesech a dění celého roku zase trochu víc fungovali z podstaty. Tak nějak se zase víc ponořili do hloubky. A tenhle přístup mi přijde hodně na povrchu.

advent-1886826_1920

Tím nechci nijak snižovat nepříjemné pocity daných osob a jejich zklamání. To je rozhodně legitimní. Je třeba je přijmout a odžít, jako každé jiné emoce. Ale pak je na nás, jak se k dané situaci postavíme. Je naší volbou, jestli to budou zkažené Vánoce, protože s dovolením si Vesmír pro nás připravil trochu odlišné plány od našich konkrétních představ. Nebo jestli to dovedeme s úctou přijmout a uděláme z toho ty nejlepší Vánoce, co jsme kdy zažili (nebo minimálně pohodové Vánoce).

Pokud se totiž zasekneme v nepřijetí, odporu, vnitřní (a u někoho možná i otevřené vnější) rezistenci k situaci, škodíme tím jen sami sobě. Utíká nám tak spousta síly a kapacity. A situaci to stejně nemění. Zatím jsem ještě nikdy nezažila, že by Vesmír okolnosti změnil jen na základě vnitřního odporu :D.

christmas-1849263_1920

Co tedy můžete udělat, když víte, že Vás čekají Vánoce ne úplně podle Vašich představ? Můžete to vzdát. Přestat bojovat. Možná už v tuhle chvíli pocítíte úlevu. Dalším krokem je přijetí. Přijetí sebe i s tím, jak moc bojujete. Přijetí toho, jak moc to takhle nechcete. Přijetí toho, že Vám ten boj neprospívá.

Děláte každou vteřinu svého života to nejlepší, co dovedete.

A potom přijetí situace. Je to, jak to je, i když je to jinak, než jste si představovali. Je to v pořádku. Můžete si uvědomit, že síla Vesmíru (Zdroje, Boha, cokoliv je to Vaše) je mnohonásobně větší než ta Vaše. Že Vesmír má nadhled a ví proč Vám to letos servíruje takhle. A můžete se spolehnout i na svou duši, že by nedopustila, aby se Vám dělo cokoliv, co by s Vámi nebylo v souladu. Zkuste si na vteřinu představit, že v té situaci je pro Vás dar. Díky ní, se stane něco kouzelného. Něco, co by se jinak nestalo.

Pokud potřebujete, představte si, že tu situaci držíte v rukou před sebou. Svíráte jí a odmítáte. Zhluboka se nadechněte a dlaně vědomě rozevřete. Tím situaci uvolňujete. Vizualizujte si přijetí jako světlo, třeba modré barvy, a nechte ať celou situaci (klidně i Vás) prozáří. Můžete praktikovat opakovaně.

table-791148_1920

Pokud musíte Vánoce strávit s někým, s kým nechcete, kromě boje a odmítání k tomu můžete zaujmout úplně jiný přístup. Jak můžeme situaci vidět jinak?

  • Podívejte se na druhou osobu z pohledu duše a její velikosti. I ona je úžasná bytost. Kolik toho asi má za sebou, kolik bolesti nahromadila za svůj život, když se teď nedovede chovat jinak. I ona dělá každou vteřinou svého života to nejlepší, co dovede.

  • Berte to jako službu. Určitě se Vám mnohého dostává a Vesmír o Vás pečuje. Někdy potřebuje, abychom hojnost a péči poslali my zase někomu dál. Možná, že tyhle Vánoce jste ve službách Vesmíru.

  • Můžete to brát jako výzvu a nástroj svého vědomého rozvoje. Budete s člověkem, který Vás štve? Bezva, budete mít možnost pozorovat, odkud se ty pocity berou. Můžete si uvědomit skrze danou osobu zranění, která potřebujete poléčit a věnovat jim pozornost.

  • Možná Vám Vesmír servíruje živý trenažér – ustát si to své.

  • Není to náhodou příležitost k harmonizaci napjatých vztahů?

  • Každopádně je to určitě potvrzení – jsem dost (dobrá, vlídná, silná apod.), protože kdyby to tak nebylo, Vesmír Vás tomu vystavovat nebude.

Jak psala Jana v článku Orange juice, je to naše volba, co z nás teče, když nás život zmáčkne. Mohou to být sračky nebo něco hodnotného.

Letos můžete zažít skvělé Vánoce, i když nebudou podle Vašich představ. Nebo být jako nespokojené děcko a nespolupracovat s Vesmírem.

Co si pro sebe vyberete Vy?

S láskou

Žaneta

P.S. Pokud se potřebujete zharmonizovat a naladit na vánoční atmosféru, stáhněte si naši Vánoční meditaci zdarma.

Žaneta a Jana
Jsme průvodkyně na cestě zpátky k sobě, ke svému potenciálu. Podporujeme ostatní (i samy sebe), aby skrze vědomý přístup k životu žili naplno a v harmonii. Rády se dělíme o moudrost a poznání, které máme na sobě vyzkoušené. Ukazujeme snoubencům, že svatbu jde vnímat i jinak než je běžně zažitý koncept. Vytváříme prostor pro více lásky, krásy, radosti a štěstí. Podrobnosti o Janě si přečtěte zde >> Více o Žanetě najdete tady >>
Komentáře