Nejzásadnější svatební průšvihy 2. díl

Svatba je velmi komplexní událost. Díky tomu se snadno při její přípravě může stát chyba nebo průšvih, který dovede negativně ovlinit nejen samotný svatební den, ale také vztahy v rodině a mezi snoubenci. Na dlouho…

Ty nejzásadnější svatební průšvihy, z našeho pohledu, jsme pro vás sepsaly do třídílného seriálu. Věříme, že když o potenciálních chybách a zádrhelech budete vědět, snadněji se jim vyhnete a váš den i plánování proběhne v pohodové atmosféře.

Pragueday1FirstdancebyTerezaLee-52

Tento druhý a první díl seriálu jsou věnované průšvihům při plánování svatby. Poslední díl seriálu se zabývá zádrhely ve svatební den.

S jakými dalšími průšvihy, kromě nesouladu v představách a prioritách, se můžete potkat při plánování svatby?

Plánování ve stavu, kdy nemám koncepci. Možná už máte stanové priority a sdíleli jste své představy, takže se můžete ponořit do procesu příprav. Ale z naší zkušenosti víme, že je dobré postupovat koncepčně. Nemusí to být super rozplánovaná strategie každého kroku, stačí, když se vyhnete obdobnému scénáři – nadchnu se pro nádherné místo, co náhodou objevím a hned ho rezervujeme. Hmm, támhleta fotografka je báječná, tak si ji hned zamluvíme, aby neměla plno. Jeee a tyhle dekorace na auto budou super na fotkách. A pak ještě tohle a tamto… Nakonec v půlce příprav zjistím, že to nějak nejde spolu poskládat dohromady, možná si ty volby i protiřečí. Případně ještě hůř, mám vyčerpaný rozpočet, svatba je nedotažená a nevím, jak dál.

Pokud víte, jaké jsou Vaše priority, je nejjednodušší soustředit se na ně, jako na to nejdůležitější. Je dobré vidět big picture i jednotlivé kroky, které k němu jako celku vedou. A zároveň nevynechat ty milé detaily, které Vám udělají radost a budou Vás bavit.

Pragueday2TownHallbyTerezaLee-45

Další průšvih během plánování jsou špatné volby. Nemyslíme tím, že si objednáte nejlepšího dodavatele, kterého můžete a on to nějak ve svatební den pokazí. To se může stát, i když budete dělat risk management, číst reference apod. Ale myslíme tím takové ty koncepční volby – myslím si, že něco chci, ale je to jen zástupné pro něco jiného. Např. Chci velkou svatbu, protože věřím, že čím více lidí, tím víc se budou bavit. Nebo tradiční svatbu, protože potom budou rodiče spokojeni. Kvůli tomu se upíšu k věcem, které se mnou nejsou v jádru v souladu – např. Svatba na zámku i když bych preferovala louku apod. – a zjistím to až v průběhu příprav. Když to pak rozmyslím a chci změnit na něco, co mi bude skutečně sedět, stojí to spoustu stresu a peníze.

Tomuhle průšvihu se můžete vyhnout, pokud se při sdílení svých představ budete ptát také na otázku proč to, co chcete, chcete. Podíváte se tak svým představám pod pokličku. A možná zjistíte, že chcete i něco trochu jiného, než jste si mysleli na začátku.

life-863708_1920

Poslední průšvih, který chceme sdílet v tomto dílu, je nedostatek zkušeností a zázemí. S tímhle průšvihem se potýkají zejména nevěsty či snoubenci, kteří se rozhodnou svatbu plánovat sami. Bohužel i sebezkušenější a organizačně zdatná nevěsta neuvidí souvislosti, které vidí svatební profesionálové. Příkladem může být luxusní svatba na zámku s více než stovkou hostů a nádhernými dekoracemi. Ale také bez kvalitního koordinátora, který by se svatebčanům věnoval. Tím pádem svatebčané byli zmatení, nikdy nevěděli, co se od nich chce nebo co je čeká a nakonec byli otrávení. Zároveň také nevěsta, která si svatbu organizovala sama, nepředala všechny informace všem důležitým dodavatelům. Vzniklo tak spoustu nedorozumění a nedorazů – chybějící talířky a příbory na dort, místo pro složení nádobí, chybějící mikrofon a tím neslyšitelné projevy.

Je přirozené, že nevěsta nebo snoubenci jsou plánováním pohlcení a nemají zkušenosti a zázemí, tak, aby souvislosti viděli. Proto se snažíme snoubence podporovat, aby vždy měli někoho, kdo jim pomůže vidět big picture. Ať už jsme to my na svatebním brainstormingu nebo třeba šikovná svědkyně, kterou nachystáme jako jejich koordinátorku. Zároveň je vždy lepší komunikovat všechny informace všem. Raději více a zdánlivě nepodstatné detaily, než méně a pak se potýkat se zmatkem.

Pokud zrovna plánujete, pak by se Vám mohlo hodit video Svatební plánování, které jsme natočili pro Wedeo.

S láskou

Jana a Žaneta

Žaneta a Jana
Jsme průvodkyně na cestě zpátky k sobě, ke svému potenciálu. Podporujeme ostatní (i samy sebe), aby skrze vědomý přístup k životu žili naplno a v harmonii. Rády se dělíme o moudrost a poznání, které máme na sobě vyzkoušené. Ukazujeme snoubencům, že svatbu jde vnímat i jinak než je běžně zažitý koncept. Vytváříme prostor pro více lásky, krásy, radosti a štěstí. Podrobnosti o Janě si přečtěte zde >> Více o Žanetě najdete tady >>
Komentáře