Nejzásadnější svatební průšvihy

Svatba je velmi komplexní událost. Díky tomu se při její přípravě může snadno stát chyba nebo průšvih, který dovede negativně ovlivnit nejen samotný svatební den, ale také vztahy v rodině a mezi snoubenci. Na dlouho…

Ty nejzásadnější svatební průšvihy, z našeho pohledu, jsme pro vás sepsaly do třídílného seriálu. Věříme, že když o potenciálních chybách a zádrhelech budete vědět, snadněji se jim vyhnete a váš den i plánování proběhne v pohodové atmosféře.

PragueDay1OutsideportraitsbyTerezaLee-60

Tento první a druhý díl seriálu jsou věnované průšvihům při plánování svatby. Poslední díl seriálu se zabývá zádrhely ve svatební den.

Pojďme tedy na to.

První svatební průšvih má základy v odlišných představách a prioritách, i když může mít v reálu mnoho podob.

Jedna z nich jsou velmi odlišné představy nevěsty a ženicha. O plánování, o tom jak by měl svatební den probíhat, jak by měla být svatba velká a v neposlední řadě o rozpočtu. Častý případ je, kdy se ženich vyčerpá žádostí o ruku a pak z toho procesu jakoby vystoupí. Cítí tíhu zodpovědnosti za budoucí velké náklady (auto, děti, dům, líbánky) a pro ženicha už samotný svatební den nemá až takový význam, má pocit, že žádostí o ruku je splněno. Naproti tomu je nevěsta, pro kterou se celý proces žádostí teprve rozbíhá a pro ni je ten den podstatně významnější. Pak se snoubenci nemůžou shodnout a nepotkávají se v tom, jak moc pro ně bude svatební den významný a kolik za něj vydají. Času, plánování a peněz. Nevěsta pak má často v takovém případě pocit, že ženichovi za to nestojí.

couple-768619_1920

Velmi podobná varianta, jako odlišné představy nevěsty a ženicha, je nesoulad v prioritách. Nesoulad v tom, co snoubenci chtějí. Často podpořený tím, že si to včas nevykomunikují v rámci procesu příprav a pak každý čeká něco jiného a je v tom velká nespokojenost na obou stranách. Díky tomu se plánování dost často zasekne.

Příkladem je, když nevěsta chce svatbu na zámku, chce být princezna a naopak ženich chce co nejlevnější svatbu s buřtama. Nevěsta začne plánovat, domluví prohlídku zámku a ženich tam jde a pořád remcá, stále se mu něco nelíbí a zámek kritizuje. Nevěsta to nechápe a je z toho frustrovaná. Pravděpodobně se potká s pocity, že ženichovi se nic nelíbí, na přípravy je sama, on nic nechce a že se možná ani nechce ženit. A přitom problém ženicha není ani jedno z toho, ale to, že se to nepotkává s jeho prioritami.

V obou případech je klíčová komunikace snoubenců hned na začátku příprav. Snoubencům vždy doporučujeme, aby si co nejdříve sdělili svá přání a představy a společně se domluvili na prioritách. Díky tomu se jim bude plánovat snadněji. Budou vědět, kam směřovat svou pozornost. Jakému výběru dodavatelů věnují extra péči. Kam investují peníze ze svatebního rozpočtu. Tak, aby oba byli ve svatební den i během příprav spokojení a v pohodě s tím, co se děje.

WEDEO-Mcely-1582

Nejen rozdílné představy snoubenců dovedou svatební plánování pěkně zkomplikovat. Vzhledem k tomu, že svatební den zahrnuje i blízké a rodinu, do hry vstupují i jejich představy. Pokud se představy rodiny o svatbě zásadně liší od představ snoubenců, může to vyústit ve velké boje a pošramocené vztahy. Pro snoubence je velmi vyčerpávající držet koncepci jejich svatby, pokud je neustále podkopávána někým z rodiny, prosazováním představ toho, co by na svatbě mělo či nemělo být z jejich pohledu.

Příkladem je pokud prarodiče nedovedou pochopit, že nebude servírovaný oběd, ale pouze raut, protože snoubenci chtějí pozvat větší skupinu lidí a nemají tak velký rozpočet. Nebo pokud třeba rodiče chtějí pozvat příbuzné ze slušnosti, ale snoubenci raději chtějí pozvat své přátele.

Snoubence se vždy maximálně snažíme podpořit v tom, aby udrželi svou představu a koncepci svatby. Z naší zkušenosti víme, že svatebčané dokážou absorbovat víceméně cokoliv, co si snoubenci vymyslí, jen je potřeba jim to včas a správně komunikovat. Koneckonců svatebčané jsou tam především proto, aby snoubence podpořili v jejich rozhodnutí a na začátku jejich cesty.

marriage-918864_1920

Pokud se potýkáte s rozdílnými představami v rodině o Vaší svatbě, zkuste si najít spojence – sestru, svědkyni. Někoho, kdo Vás ve vysvětlování, proč tohle ano a toto ne, podpoří. Kdo bude sdílet Vaše nadšení a přenese ho i na ostatní.

Můžete se také dobře rozhlédnout a zamyslet, zda se Vám nepodaří najít alternativa, příjemná a přijatelná pro všechny. Nevidět alternativy je jeden z dalších průšvihů. Pokud něco chcete a z nějakého důvodu to nejde (rozpočet, odlišné představy atd.), je škoda se toho vzdát, když byste mohli mít něco super v alternativě. Ať už to jsou 3 různé varianty průběhu svatebního dne, tak aby priority snoubenců zůstaly zachovány. Nebo malá neformální servírovaná večeře v nejužším rodinném kruhu večer před svatbou a druhý den raut pro spoustu přátel. Rozhlížejte se a hledejte alternativy. Je to cesta k tomu, aby Vaše přání byla naplněna a na všech frontách zavládla spokojenost.

Ve slaďování představ a priorit nejen o svatbě Vás může inspirovat video se Šárkou Weberovou o Vizi pro manželství. Užijte si ho :)

S láskou

Žaneta a Jana

Žaneta a Jana
Jsme průvodkyně na cestě zpátky k sobě, ke svému potenciálu. Podporujeme ostatní (i samy sebe), aby skrze vědomý přístup k životu žili naplno a v harmonii. Rády se dělíme o moudrost a poznání, které máme na sobě vyzkoušené. Ukazujeme snoubencům, že svatbu jde vnímat i jinak než je běžně zažitý koncept. Vytváříme prostor pro více lásky, krásy, radosti a štěstí. Podrobnosti o Janě si přečtěte zde >> Více o Žanetě najdete tady >>
Komentáře