Proč si raději vybrat profesionální svatební dodavatele?

Proč si raději vybrat profesionální svatební dodavatele, i když váš strejda skvěle fotí a babička peče výborné koláče?

Často se setkáváme s tím, že snoubenci volí alespoň některé dodavatele ze svých blízkých, přátel či okolí. I když se zdá, že varování, ať se tomu raději vyhnou, se objevuje na každém kroku, tak trochu se míjí účinkem.

V dnešním článku Vám chceme ukázat, proč to z našeho pohledu není dobrý nápad.

Pragueday1CeremonybyTerezaLee-54

První kategorie, ze které můžete dodavatele zvolit, je rodina a přátelé.

Víme, že téměř ve 100% takových případů se naskytne nějaký vztahový problém, vycházející z tlaku před svatbou, jiných představ Vašich a rodinného dodavatele, omezenou kapacitou rodinného dodavatele – rozumějte Vaše svatba ho vezme víc, než čekal a najednou Vám nehraje hudba na obřadu, protože rodinný dodavatel se dojal a zapomněl… Výsledkem toho často bývá rozčarování a zklamání snoubenců, pocit zneužití na straně rodinného dodavatele, oboustranná nespokojenost a zbytečné dohady.

A pokud se daná služba, na kterou si příbuzného nebo kamaráda vezmete, podaří na 100% a podle očekávání, daná osoba tam nebude s Vámi, nebude to s Vámi sdílet. Ve svatební den tam bude pracovně nebo se nadře před svatebním dnem a na svatbu dorazí vyšťavená svým výkonem.

Stojí tedy za to vzít si dodavatele z okruhu přátel nebo rodiny? Z našeho pohledu určitě ne.

WEDEO-Mcely-0785

Druhá kategorie potencionálních dodavatelů jsou známí, kteří to umí, ale nejsou profíci.

Ať už se jedná přímo o Vaše známé nebo známé Vašich přátel či rodiny, je to někdo z Vašeho okolí, kterého daný obor baví, je pro něj nadšený, dost možná mu věnuje i hodně času, ale stále je to amatér. Co to znamená pro Vás? Na první pohled ušetříte. Ale bohužel opravdu jen na první. Neznalost a nedostatečná profesionalita známého mohou způsobit trapasy během svatebního dne a mohou být katastrofou ohledně výsledku. Ať už se to projeví tím, že na skupinové fotky Vás nebude strýc schopen seskupit nebo tím, že dort od Vaší sestřenice večer rozkrojíte a celý vyteče. Vždyť ona peče tak krásné narozeninové dorty, jak to? Ano, ale narozeninový dort je úplně jiná kategorie než svatební. Svatební dort vyžaduje úplně něco jiného, jiné kvality, stejně jako svatební make-up, svatební květiny atd. V cukrárně, kde pečou jeden svatební dort za druhým, by to věděli. Anebo byste dort mohli reklamovat. Co uděláte s tím rozteklým, když jiný nemáte a všichni čekají ve frontě na dort? Půjdete sestřenici frustrovaně vyškubat pár vlasů?

Já jsem v Grey’s Anatomy viděla sádrování zlomeniny mnohokrát, myslím, že bych to obstojně zvládla, kdyby bylo třeba, ale pro sádru na zlomenou nohu si raději půjdete na ambulanci než ke mně. Protože kromě toho, že tam mají pravděpodobně kvalitnější materiál, budou efektivnější a umí s ním pracovat. Prostě v ošetřování zlomenin mají zázemí, ví, jak lidé po zlomenině reagují a co potřebují kromě sádry. Já ač jsem šikovná a věřím, že bych vám udělala krásnou sádru, tak bych Vám bez takové praxe a zázemí nemohla poskytnout srovnatelný servis. A se svatebními dodavateli je to stejné.

WEDEO-Mcely-1225

Třetí, upřímně říkáme, že naší nejméně oblíbenou kategorií, jsou profesionálové v oboru, ale ne na svatby.

Velmi často se setkáváme s využitím profesionálů v daných oborech (fotograf, kameraman, cukrář, atd.), ale jsou to profesionálové zaměření na jiný výsek trhu – tedy ne orientovaný na svatby. Což by se na první pohled mohlo zdát jako výhoda, ale opět jen na ten první. Dokonce jsme se setkaly s dodavateli, kteří se honosili s tím, že svatby nedělají, ale že pro daný pár udělají výjimku. Toto prosím NE. Ještě jednou, velké a důrazné NE! Je to bohužel ta největší chyba, kterou můžete udělat.

Takovým profesionálům budete muset zaplatit peníze, často nemalé peníze. Budete od nich očekávat profesionální výkon, ale oni nikdy nedodají tak profesionální výkon jako dodavatelé, kteří se zaměřují na svatby. To, že někdo svatby nedělá, ale udělá pro Vás výjimku, není jeho deviza, ale varování pro Vás.

V takovém případě skutečně zadaný dodavatel nemá představu, o čem svatba je a jaké požadavky jsou na jeho obor ve svatbách kladené. A je úplně jedno, zda je to svatební dort, květiny, fotograf, kameraman nebo vizážistka.

Pragueday2hotelParizbyTerezaLee-29

Svatba je specifická, velmi náročná a vyžaduje speciální péči a zkušenosti, které Vám takový dodavatel neposkytne, ale zaplatíte mu, jako kdyby Vám je poskytl. Protože on je přeci profesionál.

Příkladem je fotograf – je to velký profík, jeho fotky jsou skvělé, je i velmi milý člověk. Ale fotí extrémní sporty, zejména lyžování a horolezectví. To je jeho vášeň, jeho obor. Protože je to Váš známý, souhlasí, že Vám svatbu nafotí. Ale takový fotograf se vůbec nebude umět orientovat v takovém množství lidí, nebude s nimi umět pracovat, komunikovat, natož zachytit jejich prožitky a emoce. Spousta momentů ve svatební den mu unikne, protože nebude ani vědět, že se dějí. Neudělá Vám fotku dojatého ženicha, když Vás uvidí přicházet, ani fotku 5ti leté neteře, jak se schovala s obřím kusem dortu pod stůl. Protože on to tam neuvidí, takové momenty vidí jen profesionální svatební fotograf.

PragueDay1DetailsPreparationbyTerezaLee-34

Vizážistka, která líčí ženy do televize, je také profesionálka, ale její zázemí jsou umělá světla a kamery ve studiu. Na extrémně náročný svatební den, kdy se denní světlo střídá s interiérovým, je třeba, aby make-up vypadal přirozeně na nevěstě, ale byl vidět na fotkách a že nevěsta, která podléhá celý den vlivům jako pot, pláč, polibky od svatebčanů, není na takovýto druh zátěže připravená. Vizážistka z televize nalíčí nevěstu pravděpodobně víc, než bude nutné, ale make-up nezafixuje, takže v průběhu dne ho bude třeba opravovat, což by se nemělo stát.

A tak bychom v podstatě mohli pokračovat ve všech svatebních oblastech. Dopřejte si prosím pro svůj den a pro svůj klid profesionální svatební dodavatele. Mnohokrát se Vám to vrátí. A nemusí to být high class, ti nejlepší z nejlepších, za které byste zaplatili celý svůj svatební rozpočet. Stačí, když to budou opravdoví svatební profesionálové.

Na rozhovor s profesionálem o práci svatebního fotografa se můžete podívat v našem videu pro Wedeo s Ondrou z Bílá černá.

S láskou

Žaneta a Jana

Žaneta a Jana
Jsme průvodkyně na cestě zpátky k sobě, ke svému potenciálu. Podporujeme ostatní (i samy sebe), aby skrze vědomý přístup k životu žili naplno a v harmonii. Rády se dělíme o moudrost a poznání, které máme na sobě vyzkoušené. Ukazujeme snoubencům, že svatbu jde vnímat i jinak než je běžně zažitý koncept. Vytváříme prostor pro více lásky, krásy, radosti a štěstí. Podrobnosti o Janě si přečtěte zde >> Více o Žanetě najdete tady >>
Komentáře